ARCHIWUM KTR TORPEDO

WYCIECZKI 2008

WYCIECZKI 2009

WYCIECZKI 2010

Klub Turystów Rowerowych „Torpedo” w Solcu Kujawskim.

Początki Klubu sięgają 2004 roku i są związane z Klubem Turystów Pieszych „Horyzont”. Po kilku miesiącach wędrówek pieszych, w „Horyzoncie” wykrystalizowała się grupa turystów, która zaczęła organizować pierwsze rajdy rowerowe. Szybko pojawił się pomysł utworzenia Klubu skupiającego właśnie rowerzystów.

Zebranie założycielskie nowej jednostki PTTK odbyło się w dniu 19.07.2005 r. Spośród 15 osób zebranych w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji     w Solcu Kujawskim , wybrano pierwszy zarząd w składzie: Anna Dolczewska – prezes, Jerzy Kempiński – wiceprezes, Mirosław Bleja – sekretarz,  Bernadeta Gasińska – skarbnik. Nazwa nowego Klubu „Torpedo” została wymyślona przez dwóch turystów:  Jerzego Kempińskiego oraz Adama Dolczewskiego. Pierwsze logo „Torpedo” zostało zaprojektowane przez sympatyka klubu – Marlenę Zwolińską, obecne jest również dziełem sympatyka – Jacka Kosowskiego. Z własnych składek zakupiono także pierwszy komplet koszulek z logo Klubu.

Ważną datą dla Klubu był 17.09.2005 r. Tego dnia oddano do użytku „Szlak Rowerowy Świadkowie Historii”. W uroczystym otwarciu szlaku uczestniczyło około 40 turystów, w tym spora grupa rowerzystów KTR „Torpedo” a także goście z klubów „Gryf” oraz „Turkole”. To właśnie   Bydgoski Klub Turystyki Rowerowej „Turkole” stał się pierwszym zaprzyjaźnionym klubem dla rowerzystów z Solca. Wiele cennych rad dla turystów z „Torpedo” przekazali – były prezes bydgoskiego klubu Czesław Makowski (zmarły w 2010 r.) oraz obecny prezes „Turkola” Rajmund Ratajczak.

W dniu 19.07.2007 r. na Walnym Zebraniu KTR „Torpedo” wybrano nowe władze w osobach: Jerzy Kempiński – prezes, Anna Dolczewska – wiceprezes, Ewa Kempińska – sekretarz, Bernadeta Gasińska – skarbnik, Tadeusz Kempiński – członek zarządu.

Dzięki wsparciu prywatnego sponsora – Bogdana Hybnera – właściciela firmy Sol-Hurt, KTR „Torpedo” może dumnie prezentować się w koszulkach rajdowych, na których oprócz nazwy klubu oraz sponsora umieszczono także herb Solca Kujawskiego.

W 2009 roku na skutek likwidacji Oddziału Puszczańskiego, KTR „Torpedo” wstąpił do Oddziału Miejskiego PTTK w Bydgoszczy.                     W działalności Klubu dominuje organizacja oraz udział w rajdach rowerowych, w których dzienny pokonany dystans waha się od 30 do 50 km. Zdarzają się także rajdy dłuższe, gdzie pokonywany dystans dochodzi do 100 km. Prędkość jazdy jest dostosowywana do możliwości najsłabszych uczestników. Oprócz udziału w rajdach i wycieczkach, Klub aktywnie włącza się w działalność gminy poprzez wspieranie imprez dla dzieci, dożynek itp. W Centrum Aktywności          i Edukacji w Solcu Kujawskim znajduje się osobna gablota, w której można podziwiać puchary i trofea zdobyte przez soleckich rowerzystów.